18 czerwca 2023

Do czego potrzebna Ci jest elastyczność psychiczna? 

Ludzie i zdarzenia są jak fale – przypływają i odpływają, kiedy chcą, bo nic przecież nie trwa wiecznie. Im więcej energii poświęcisz, aby kontrolować rzeczywistość, tym bardziej zaboli Cię sytuacja, kiedy życie wymknie Ci się spod kontroli. Dzisiaj wpis o elastyczności psychicznej na podstawie książki „Autoterapia. Sto dni do szczęśliwego życia”

Często żyjemy w mylnym przeświadczeniu, że jeśli wystarczająco mocno się postaramy to to, na czym tak bardzo nam zależy, zostanie w swoim stabilnym status quo. A życie, jak to życie - pisze swoje własne scenariusze i niestety nie zawsze nas w nich uwzględnia...

Dlatego, jak sugeruje dr Albert Ellis
- prekursor terapii poznawczo-behawioralnej
propagator samopomocy psychologicznej, dbaj o swoją psychiczną elastyczność, bo to ona właśnie decyduje o Twojej odporności na stres i trudne sytuacje.
Według Alberta Ellisa jedną z głównych przyczyn naszych psychicznych trudności są nasze irracjonalne oczekiwania względem świata i ludzi. Naiwnie oczekujemy, że nasze otoczenie będzie takie, jak sobie wyobrażamy. Jednakże konfrontując się z rzeczywistością, zazwyczaj doświadczamy zgoła zupełnie czegoś innego.

Ani świat nie ścieli nam róż pod nogami, ani też inni ludzie nie składają nam hołdów. Zdarzają się nam przysłowiowe kłody pod nogami, przykre sytuacje i raniące słowa. Jedyne na co mamy wpływ to nasza na to wszystko reakcja.

Jak zatem być bardziej elastycznym?

1. Zrezygnuj z usztywnionego i autorytarnego podejścia do życia. Świat nie jest czarno-biały, a ludzie doskonali. Im bardziej usztywniona jest Twoja postawa, tym bardziej się potłuczesz, kiedy życie pokaże Ci środkowy palec.

2. Nie wymagaj za wiele od innych. Im mniej będziemy wymagać, tym mniejsze będzie Twoje rozczarowanie, gdy nie otrzymasz tego, na czym Ci tak zależy.

3. Zaakceptuj niepewność losu. Bo w istocie nie wiemy, co nam się przydarzy. Tylko do pewnego stopnia możemy sprawować kontrolę nad biegiem zdarzeń - niezliczone czynniki mogą przecież niespodziewanie zmienić obrót spraw.

I chociaż oczywiście mamy w sobie moc kształtowania swojego życia - warto pamiętać, że mimo naszych starań nie zawsze będzie ono perfekcyjne. Jednak właśnie dzięki swojej bardziej elastycznej postawie wobec siebie, świata i ludzi możemy lepiej funkcjonować pomimo faktu, że świat nie jest doskonały, a otaczająca nas rzeczywistość często mocno odbiega od naszych wygórowanych oczekiwań.

Nie ma wyjścia! Chcesz być szczęśliwa - obniż swoje standardy. Jest jak jest. Jeśli masz na coś wpływ - działaj! Jeśli nie - odpuść...

Z miłością
Aga - Holistic Coach

Agnieszka Wójcik

Holistic Coach 

Coaching  Mentoring  Rozwój Kobiet Dojrzałych 

Do stworzenia strony wykorzystano kreator stron www WebWave

Coaching, wsparcie, szkolenia, rozwój

Agnieszka Wójcik

agaholisticoach@gmail.com

 796 10 66 22